MOMENTUM TRUE WİRELESS 2 VS AİRPODS PRO

Gerçek kablosuz bir kulaklık almaya karar verdiniz ancak ne alacağınızı mı bilmiyorsunuz? Hele ki şu zamanda seçenekler sonsuz ve karmaşık. Her marka kaliteli ve birbirine çok yakın kulaklıklar üretiyor haliyle karar vermekte zorlaşıyor.

Gelin bu karar verme aşamasını kolaylaştıralım ve seçenekleri 2 kulaklığa düşürüp bir inceleme yapalım. Hangisi daha iyi, hangisi daha kaliteli, hangisi daha konforlu ve özelleştirilebilir siz karar verin. Tabi ben kendi tercihimi de açıklayacağım.

Herkesin tahmin edebileceği gibi bu iki kulaklık SENNHEİSER MOMENTUM TRUE WİRELESS 2 ve APPLE AİRPODS PRO. İki kulaklıkta piyasada en çok satışı olan ve en çok tercih edilen kulaklık modelleri. Peki hangisi daha çok tercih ediliyor? İncelememize karşılaştırmalı olarak devam edelim.

 

Sennheiser Momemtum True Wireless 2

Airpods Pro

PİL ÖMRÜ (KULAKLIK)

7 saat              

5 saat

PİL ÖMRÜ (KUTU)

21 saat

20 saat

ANC

Evet

Evet

KABLOSUZ ŞARJ (KUTU)

Hayır

Evet

SUYA DAYANIKLILIK

IPX4

IPX4

UYUMLULUK

Android, IOS

IOS

BLUETOOTH VERSİYON

5.1

5.0

TRANSPARAN DUYMA

Evet

Evet

 

Tabloya bakarak genel özellikleri ile Momentum TW2’nin Airpods’ a kıyasla; bluetooth versiyonu, pil ömrü ve uyumluluk gibi alanlarda öne çıktığını görüyoruz. Benim gözüme çarpan 2 unsur var. İlki Airpods’ un sadece Apple ürünleriyle kullanılabiliyor olması ki bu benim için çok büyük bir dezavantaj diğeri ise pil ömrü.

NE DUYDUK NE DUYMADIK

Veriler üzerinden değerlendirmeyi bırakıp biraz da deneyimlere göre konuşalım. Momentum TW2 ve AirPods Pro' nun ortak noktaları çok fazla. En büyük ortak payda, her ikisinin de çok iyi bir ANC performansına sahip olması. Her iki modelde de kulaklıklarınızı çıkarmadan çevrenizdeki ortamı duymanızı sağlayan transparan duyma özelliği de oldukça başarılı. Ancak Momentum TW2 Airpods’ a oranla biraz daha dijital hissettiriyor ama tüm ortamı net bir şekilde duyabiliyorsunuz. AirPods Pro' nun transparan duyma modu ise daha doğal diyebilirim.

Özelleştirilebilirlik bakımından kısa bir değerlendirme yapacak olursak, Momentum TW2 bu alanda da öne çıkıyor. Ayrı ayrı özelleştirilebilen dokunmatik yüzeyler ile özel olarak ayarlayabildiğiniz eq ayarı ve marka-model sınırlaması olmaksızın her cihazda kullanılabiliyor olması Airpods’ un bize sunamadığı özellikler arasında. Airpods ise özellikle eq bakımından sadece adaptive eq özelliğini veriyor, yani siz özel olarak bir eq ayarlaması yapamıyorsunuz.

Konfor bakımından ise iki kulaklıkta gerçekten çok rahat birbirlerinden üstün bir yan dikkatimi çekmedi.

Sırada bir kulaklığın en önemli özelliği var: SES KALİTESİ;

 

FARKI KALİTESİ, KALİTESİ SESİ

Momentum TW2 daha dengeli ayrıntılı ve geniş bir sahne sunuyor. Bass frekanslar biraz daha önde ancak asla olması gerekenden fazla değil. Dinlediğiniz her enstrümanı ayrıntılı ve net bir şekilde duyabiliyorsunuz. Kalabalık enstrümanlı kayıtlarda bile rahatlıkla her detayı fark etmeniz çok daha kolay. Orta ve üst frekanslarda net ve ayrıntılı bir dinleme sunuyor.

Airpods Pro ise orta frekanslarda daha iyi bir performans veriyor. Dinlemesi kolay ancak detay sunmakta biraz zorluk çekiyor. Daha dar bir ses sahnesi ve ayrıntı ile Momentum TW2 den geri kaldığını söylemek pek de zor değil.

Birçok farklı tarzda birçok farklı parçayı iki kulaklıkta da dinledim. Bunlardan herhangi biri The Weeknd Blinding Lights, diğeri ise Pink Floyd What Do You Want From Me. Sonuç tam olarak tahmin ettiğim gibi. Airpods The Weekend şarkısında gümbür gümbür bir sound sunarken Pink Floyd şarkısında detay ve sahne genişliğini kaybetti, enstrümanları ayırmak zorlaştı, genel hatlarıyla duyulabilecek bir sound sundu. Bu kötü değil ancak benim istediğim sound bu değil... Momentum TW2 ise The Weeknd şarkısında biraz daha yumuşak kalarak daha sakin ve net bir sound odaklıydı. Kaliteli ancak daha dingin detaylı bir sound... Pink Floyd parçasında ise bass, klavye, vokaller, gitarlar herşeyi tane tane duymak çok keyifliydi. Şunu da unutmayın bu insanlar bu müzikleri kaydederken o parçaların içine inanılmaz detaylar saklıyorlar ve onları duymak gerçekten paha biçilmez bir tat.

Telefonla konuşma sırasında çok büyük bir farka rastlamasam da Momentum TW2’ nin Airpods’ a oranla daha doğal ve gerçek olduğunu söylemek çok zor değil. Ancak Airpods da bu konuda oldukça başarılı.

 


Tüm detayları bir sonuca bağlamak gerekirse daha ucuz bir fiyata ses kalitesinden ve pil ömründen taviz vererek ancak konfordan asla vazgeçmeyerek bir Apple Airpods’ a sahip olabilirsiniz.

Diğer tarafta ise; daha yüksek fiyata daha iyi ve daha gerçek ses ve daha özel bir kulaklığa sahip olmak istiyorsanız seçiminiz Momentum TW2 olmalı.

En başında da dediğim gibi kişisel fikrime geldi sıra. Size bunu şu şekilde açıklayabilirim. En sevdiğiniz müzik grubunun en sevdiğiniz parçasını bir bar grubundan mı dinlemek istersiniz yoksa grubun kendisinden mi? Tabi ki grubun kendisinden diyeceksiniz. Öyleyse bu dediğime kulak verin. Sennhesier 75 yıldır kulaklık üreten bir marka ve bu yılları tecrübeye, tecrübeyi kaliteye döndürmekte çok başarılı olmuş dünya çapında bir marka. Yani bazı şeyleri ehline bırakmak gerekir. Eğer bir kulaklık tercihi yapılmak durumundaysa her zaman önce Sennheiser sonra diğerleri demek benim için çok zor değil açıkçası.

Zira 1000 TL civarındaki fiyat farkına rağmen çoğunluğun Sennheiser TW2 yi tercih etmesi de sözlerimi doğrular nitelikte.

Mağazamızda arama yapın.

Sık aranan