Astell&Kern, müzik çalarlar, amplifikatörler, kulaklıklar ve Hi-Fi aksesuarları üreten bir Güney Kore ses teknolojileri firması.

Marka, müzik çalarlarının dünyanın en iyisi olması ile anınıyor. Bunun ispatı olması adına şirketin yeni çıkan müzik çaları SP3000’i araştırabilirsiniz.

Bluetooth hoparlör kategorisi ise, A&K tarafının ilk defa adım attığı, marka için yeni bir girişim. Mükemmelletçiyetçi yaklaşımı ve üstün kalite anlayışından şu güne kadar 1 üründe bile taviz vermemiz Astell&Kern, bakalım bir bluetooth hoparlörü nasıl bir baş yapıta dönüştürmüş….

Tasarım

Astell & Kern BE100, siyah ve beyaz olacak şekilde 2 farklı renk seçeneği ile sunuluyor.

Hoparlör, özel tasarımlı bir kutu içerisinde Premium bir sunum ile bizi karşılıyor. Kabini ele alır almaz ilk dikkat çekici kısım, mutlaka ön ızgara bölmesinin nasıl da A&K ruhunu yansıtan köşeler ile çizildiği oluyor. Dizayn ruhu çerçevesini keskin hatlarla her bir ürününe yansıtmayı sürdüren A&K’nin kültürünü koruyucu kimliğini takdir ediyoruz.

Sentetik deri ile kaplanmış kabin lüks bir hissiyat ortaya koyuyor. Benzer karakteri, aşağıya doğru basılabilen ve yatay düzlemde döndürelerek seçim yaratan alüminyum kadran da taşıyor. Bu kadran ayrıca RGB led ışık sistemi ile özellikle karanlık ortamlarda pek şık gözüküyor. Led ışık, farklı durumlarda farklı renk tonlarına bürünerek size bazı ihtiyacınız olan geri bildirimleri sağlamakla görevli.

Üst tarafta, bas ve tiz cevabından sorumlu frekans aralıkları üzerinde tonlamalar yapabileceğiniz dedike tuşlar ve
müziğiniz üzerinde ileri-geri gibi yönlendirmeler yapabileceğiniz başka bir tuş takımı bulunuyor. Bu mekanizma, kapasatif sensör üzerine kurulmuş. Bu tuşların üzerinde parmağınızı hafifçe dokundurtmanız yeterli.

Arka kısıma baktığımız, 4” kevlar sürücünün iç basıncı dışarı atmasına yardımcı olan geniş bas portu dikkat çekiyor. Bu, sistemin yüksek seslerde bozunuma uğramaması adına önemli bir geliştirme.

Aşağıda, güç girişi portu dışında pek heyecan verici başka bir detay yok. 

Hoparlörün zemine temas eden yüzeyinde ki titreşimleri azaltmak adına yerleştirilen 4 adet ayak da gözümüzden kaçmıyor. Bu, yine burada ki kaliteli işçiliğin ses kalitesine yansıyacak ince ayrıntılarından biri.

Malzeme Kalitesi

Astell & Kern müzik çalarları, her ne kadar sapasağlam alüminyum, bakır ve çelik gövdeleri ile ömürlük cihazlar olarak üretilse de, cnc ile işlenmiş gövdelerinin keskin köşeleri bu yol arkadaşlarını elimizi cebimize attığımızda bir daha sorgulamamıza sebep olabiliyor.

Gerçek anlamda, herkes aynı şeyi söyler. Astell & Kern ürünleri, uzun yıllar koleksiyonlarımızda ki yerini korurlar. BE 100, farklı değil.

Farklı markalar daki, farklı tercihler düşünüldüğünde, A&K Acro BE1000’ün sağlam/Premium kabini,
alüminyum kadranı ve oturaklı yapısı onu malzeme kalitesi açısından sorgulanamaz bir sınıfa alıyor. BE100, bir Premium bluetooth hoparlör.

Bağlantı Kalitesi

Söz konusu ürün kablosuz bağlantı seçeneği sunan bir hoparlör olduğunda, sürücü kalitesi kadar önemli bir başka parametre doğal olarak bağlantı kalitesinin kendisi oluyor. 

BE100, dünya üzerinde ilk defa hem Qualcomm AptXHD, hem de LDAC bluetooth bağlantı codeclerini destekleyen hoparlör olmanın gururunu taşırken, bunu Bluetooth 5.0 altyapısında, güncel teknoloji ile iletiyor. 

ACRO BE100’ün içerisinde barındırdığı 32 Bit ses çözme kapasitesine sahip DAC ile eşleştiğinde, bu kablosuz hoparlöre göndereceğiniz sinyal ne olursa olsun, üstesinden hakkıyla geleceğini bilmek güven verici.

Ses Kalitesi

Konu müziğinizi dinlemekten öte, ne kadar kaliteli dinlediğinize evrilince, devreye Astell & Kern gibi markalar dahil oluyor.

32-bit Hi-Fi dijital-analog dönüştürücü (DAC) ile donatılan A&K Acro BE100, özel yapım bir woofer ve tweeter'ın yanı sıra her bir frekans aralığını bağımsız olarak kontrol eden kompakt bir D Sınıfı amfiye sahip. Bu, basitçe, popüler kültür ürünü Bluetooth hoparlörlere kıyasla üstün bir ses kalitesi seviyesi sağladığı anlamına gelse de, biz bu kavramları biraz açmak isteriz.

Kablosuz olarak veri iletilen bir sistemde bir kere 55 W çıkış gücünde yüksek kaliteli sesi elde etmek için hem aptX™-HD hem de LDAC kodeklerini desteklemek, ilk artı. Bundan bahsetmiştik.

BE100’de, 1 adet 4” kevlar woofer ve 1 çift ipek kubbe tweeter bulunuyor. Woofer, orta ve alt frekansları üretmekten sorumlu (bas sürücüsü) hoparlör birimi iken, tweeter, en ince sesleri üretmekle görevli tiz sürücüsü olarak tanımlanabilir. İpek kubbe tweeterlar, detaylı fakat yumuşak, kulağa huzur veren tonal renkleri ile tanınırken, kevlar diyaframa sahip bas sürücüleri sert fakat hafif materyal seçiminin bas frekansları üretirken ihtiyaç duyulacak hıza ve sıkılığa hizmet etmesi ile ünlüler.

 Hoparlör amfileri uygun şekilde tasarlanmadığında, maksimum güçte bozunuma sebep olabiliyor, distorsiyon üretebiliyorlar. Bu, genel tüketiciye sunulan çoğu popüler kültür ürünü bluetooth hoparlörün ortak sorunlarından bir tanesi. Hoparlörün maksimum çıkış gücüne rahatça ulaşırken bozulma olmadan gerçek bir Hi-Fi ses düzeyine ulaşması adına, A&K, BE100'e kendi amfi tasarım tecrübesini uygulamış. Digital Crossover kullanarak farklı frekans aralıklarının karışmasını engellerken net bir ses oluşumu da göz ardı edilmeyen BE100’e, ayrıca, hoparlör ünitesini maksimum çıkış gücün de korumak adına dinamik aralık kontrolü devresi (DRC) de dahil edilmiş. Ek olarak, aktarılan sinyalden zaman içinde istenmeyen sapma olan Jitter'i en aza indirmek için yeniden düzenlenen bluetooth yonga seti, inanılmaz derecede doğru ses üretmek için 50 ps'lik bir referans saat ve DAC ile donatılmış.

BE100’de görmekten keyif aldığımız, ses kalitesi üzerine dikkatle dizayn edilen en önemli kısımlardan biri, muhakkak ki sesin kalbi, amplifikatör. Astell & Kern, bir amplifikatör devresi dizayn etmeyi, en iyi bilen oluşumlardan.

Burada ki Hi-Fi seviyesinde D-Sınıfı amfi, maksimum ses seviyesinde bile tutarlı ses kalitesini garanti ediyor ve sanatçının veya yapımcının amaçladığı orijinal sese yakın kristal netliğinde ses sunmaya çalışıyor. Bu, takdire şayen.

Kompakt boyutlarda ki bu hoparlörden 55W tertemiz çıkış gücü elde etmek, günün sonunda yine bu amfinin çıktısı.

Mağazamızda arama yapın.

Sık aranan