Yepyeni televizyonunuz en sevdiğiniz filmleri seyrederken size muhteşem bir görüntü kalitesi sağlayabilir; ancak duyduğunuz ses muhtemelen kulağınıza yeterli gelmiyordur. Bu muhteşem görüntüyü tamamlayacak, gerçek sinema kalitesinde bir ses istiyorsanız ve kurulumu kolay bir çözüm arıyorsanız, o zaman premium soundbarlarımıza bir göz atmanızı öneririz.

SOUNDBAR NEDİR?

TV’NİZ İÇİN EN UYGUN SES KAYNAKLARI -

Soundbar’lar, varlıklarını düz ekran TV'lere borçludur... en azından bir dereceye kadar. Elbette, bu ince ekranlar kristal netliğinde bir resim kalitesi sunmaktalar. Ancak, küçük, yerleşik hoparlörleri diyaloğu net bir şekilde yeniden üretemezler, inandırıcı patlamalar, heyecan dolu araba takip sahneleri ve bizi, en sevdiğimiz filmler ve TV şovları tarafından perçinleyen diğer tüm sesler bir yana bırakılır.

TV hoparlörleri yalnızca cılız ve yetersiz olmakla kalmaz, aynı zamanda neredeyse her zaman yanlış yöne, sesi aşağıya veya TV'nin arkasındaki duvara doğru yönlendirir. TV’nizden gelen seslerin belli belirsiz ya da odak dışı çıkması şaşırtıcı olmaz. Sonuç olarak televizyonların dahili ses sistemleri bizlere doyurucu bir seyir zevki sunamamaktadır.

Televizyon ses sistemlerinin amacı; TV kasasının içine hapsolmuş sesi özgürleştirerek daha detaylı, berrak ve yüksek sesli şekilde bize sunmaktır. Harici televizyon ses sistemlerine soundbar denmektedir.

Soundbar'lar, TV'nin gerçekçi görüntüsüne daha yakın bir ses deneyimi sunmayı vadetmektedir. Ekipman üreticileri bu amaca ulaşmak için çeşitli yöntemler kullanır ve seçtiğiniz herhangi bir soundbar, TV'nizin hoparlörlerinden daha iyi ses çıkarır. Çok Daha İyi!

NEDEN BİR SOUNDBAR’A İHTİYACIM VAR?


Soundbar’ların popülaritesi son yıllarda oldukça arttı ve modellerin sayısı da aynı şekilde çoğaldı. Bu nedenle, hangi soundbar türünün sizin için en iyi sonucu verdiğini, hızlı bir şekilde anlamanıza yardımcı olmak üzere Soundbar TV Ses Sistemi Seçme Kılavuzunu oluşturduk.

* Soundbar’larımızla ilgili tüm sorularınız için yardıma hazırız. Ekranın sol alt köşesindeki Canlı Sohbet butonuna tıklayarak deneyim uzmanlarımızla canlı sohbet başlatabilir veya Akasya Mağazamız için 0538 013 0259, Kanyon Mağazamız için 0531 080 8045 no’lu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Soundbar TV Ses Sistemi Kılavuzu

Bir soundbar, bir ev sineması alıcısı ve surround ses hoparlörü kurulumunun yer, karmaşıklık ve masrafını gerektirmeden yüksek kaliteli TV sesi sunan, hepsi bir arada bir hoparlör sistemidir. Bir soundbar’ın uzun, ince kabini iki veya daha fazla hoparlör içerir ve stereo veya surround ses sağlayabilir. Bazı soundbar’lar, film müzikleri ve efektlere daha yoğun bir deneyim ve gerçekçi bir etki katan derin bas üretmek için ayrı bir subwoofer ile birlikte sunulur.

Karşılaşacağınız neredeyse tüm soundbar’lar kendi güçlerini besler veya aktiftir - yani kendi yerleşik amplifikatörlerine sahiptirler. Ancak, bir alıcıya bağlanmak ve bir alıcıdan güç almak üzere tasarlanmış, kaybolmaya yüz tutmuş bir ses çubuğu türü de vardır. Bu elektriksiz veya pasif ses çubukları, aktif modellerin bir diğer önemli avantajından yoksundur: kolay kurulum ve çalıştırma. Kullanıcıların %99,9'unun aradığı şey aktif soundbar olduğundan, bu makale yalnızca kendi kendine çalışan soundbar’ları kapsar.

Alışveriş yaparken hemen hemen her ses şirketinin yanı sıra çoğu TV üreticisinin soundbar’larıyla da karşılaşacaksınız. TV'nizi üreten firma tarafından tasarlanan bir soundbar, kozmetik olarak mükemmel bir eşleşme olabilir veya başka uyumluluk avantajları sunuyor olabilir. Ancak saf ses kalitesi için, ana odak noktası ses donanımı olan bir firmanın ürettiği bir modelle muhtemelen daha iyi ses performansı alırsınız.

Uzman ipucu: Soundbar’lar tüm farklı şekil ve boyutlarda gelir. Bazıları doğrudan duvara monte edilebilirken, diğerleri TV'nizin altına veya TV ünitenizin tam üstüne yerleştirilmek için tasarlanmıştır. İhtiyaçlarınız için en iyi soundbar’ı seçmenin püf noktalarından biri, soundbar’ınızı kullanacağınız alanın ölçülerini belirlemeyi içerir. Harika bir soundbar’ı paketinden çıkarıp TV'nize veya standınıza uymadığını anlamaktan daha kötü bir şey yoktur. Bizim tavsiyemiz? Düz panel TV'nizin uzunluğunu, genişliğini ve derinliğini ölçün ve bir soundbar satın almadan önce mutlaka bu ölçüleri değerlendirin. Tercihinize rehberlik etmesi için bu bilgiyi kullanın.

Soundbarınızı nereye yerleştireceğinizi bilmek, kararınızı hemen basitleştirecek ve seçeneklerinizi daraltacaktır. İki temel seçenek vardır. TV'niz duvara asılıysa, temiz ve düzenli bir görünüm için soundbar’ı hemen altına monte edebilirsiniz. Bu doğrultuda ilerliyorsanız eğer, bir sonra ki aşama, güç ve bağlantı kablosunu nasıl gizleyeceğinizi düşünmek olacaktır.

Öte yandan, TV'niz bir stand veya dolap üzerine yerleşikse, soundbar’ı TV'nin önünde duracak şekilde tercih edebilirsiniz. Bu durumda, soundbar’ınızın standdan dışarı taşmadığından emin olmak için standınızı ve TV'nizin tabanını ölçmelisiniz.

Soundbar’ın TV ekranını engellemediğinden emin olmak adına standınızın üstü ile TV ekranınızın altı arasındaki boşluğu da hesaplamalısınız. Bazı soundbar’lar, tam da bu nedenle, hoparlörler öne bakacak şekilde düz olarak veya hoparlörler yukarı bakacak şekilde yerleştirilebilir.

Soundbar’lar, 30cm genişliğinden neredeyse 150 cm uzunluğa kadar çok çeşitli boyutlarda gelir. Sizin için doğru boyuttaki soundbar, odanızın hacmine, TV'nizin ölçülerine ve kişisel tercihlerinize bağlı olacaktır.

soundbar alışverişinizi bir mağazadan yapmayı planlıyorsanız, evden çıkmadan önce telefonunuzu çıkarın ve TV'nizin birkaç fotoğrafını çekin. Bu şekilde, seçenekleri karşılaştırırken, bu fotoğrafları referans alabilir ve farklı soundbar'ların evinizde nasıl görüneceğine dair daha iyi bir fikir edinebilirsiniz.

Soundbar ile birlikte bir Subwoofer isteyebileceğinizi düşünüyorsanız, bu, yerleştirme seçeneklerinizi biraz sınırlayabilir, ancak muhtemelen beklediğinizden daha az bir alana ihtiyaç duyacaksınız. Bunun nedeni, bu subwoofer'ların neredeyse tamamının kablosuz olmasıdır. Yani, ses sinyalini soundbar üzerinden kablosuz olarak alırlar, böylece soundbar ile subwoofer arasında herhangi bir kablo bağlamanız gerekmez. Ancak enerji için subwooferınızı bir prize takmanız gerekecek.

Ayrıca, sub'ların ürettiği düşük frekansların ne taraftan geldiğini anlamak, kulaklarımız için zordur. Bas frekansların dalga boyları metreleri bulur ve odanın içine tümüyle yayılırlar. Bu nedenle genellikle subwoofer'ı odanın hemen hemen her yerine konumlandırabilir ve soundbar'ınızın ürettiği sesler ile sonik olarak iyi bir şekilde karışmasını sağlayabilirsiniz - Subwoofer'ınızı kanepenizin yanına veya odanın bir köşesine rahatlıkla yerleştirebilirsiniz.

Şimdiye kadar, gerçekten uzun, ince bir çubuk şekline sahip olan soundbar'lardan bahsettik. Ancak başka bir tür daha var: bazen ses tabanı olarak da adlandırılan, platform tarzı soundbarlar. Soundbase olarak da adlandırılan bu tasarım TV'nizin altına oturur ve TV'nizin ürettiği sesi destekler. Soundbase'ler özel olarak güçlendirilmiş kabinlere sahiptir. Bu tür bir TV ses sistemi düşünüyorsanız, TV'nizin ağırlığını destekleyebildiğinden emin olmak için teknik özelliklere bakın ve soundbase'in TV'nizin tabanı ile aynı ölçüde veya daha geniş olduğundan emin olun.

TV ekranınızın altı ile standınızın üstü arasında çok fazla dikey boşluk yoksa, sağlam bir taban en iyi seçeneğiniz olabilir. Ayrı bir subwoofer olmadan tam kapsamlı bir ses istiyorsanız da akıllıca bir seçim olacaktır. Ses tabanlarının şaşırtıcı derecede dolu bir ses üretmelerine yardımcı olan iki avantajı vardır. Daha büyük hoparlörler kullanabilirler ve kabinler çok daha büyüktür; bu da hoparlörlere daha fazla bas üretebilmeleri için nefes alacak alan sağlar.

Herhangi bir ses çubuğunun (soundbar'ın) TV'nizden çok daha iyi ses çıkaracağı, tekrarlanmaya değer. Temelde soundbarlar, TV'nizle aynı sağ ve sol kanal ses bilgilerini yeniden üreten stereo tasarımlar olma eğilimindedirler. Ancak gerçek güce sahip amplifikatörler tarafından desteklenen daha büyük hoparlörler sayesinde çok daha güçlü, geniş ve tatmin edici bir ses performansı sağlarlar.

Ayrıca stereo sınırlamalarının ötesine geçebilen iki hoparlörlü, hatta sol/sağ/merkez konfigürasyonunda üç hoparlörlü sistemlerle de karşılaşacaksınız. Bu ses çubukları, diyaloğu TV ekranına sabitlemek için Dolby Digital işlemeyi kullanabilir ve ses efektlerinin daha hassas yerleşimiyle birlikte daha geniş ve gerçekçi bir ses sahnesi elde etmeniz için sesleri ilgili hoparlörlere özel bir yöntemle yönlendirirler.

Bir de, bir çok hoparlörlü surround ses sisteminin gerçekçi, izleyiciyi tamamen sarmalayan sesini taklit eden çok kanallı soundbar'lar vardır. Tipik olarak 5.1 veya 7.1 sistemler olarak etiketlenirler ve üç boyutlu bir ses alanı oluşturmak için her kanala atanan ayrı sesler üretirler.

Bazı soundbar'lar, sesi duvarlarınızdan yansıtmak için özel ışın tipi hoparlörler kullanır ve sanki kulaklarınızın etrafınızda hoparlörler olduğunu düşünmenizi sağlarlar.

Eğer ortalıkta kablo görmekten hoşlanmıyorsanız ve Kablosuz TV çözümlerini tercih ediyorsanız; ev sineması keyfiniz için TV'nizin yerleşik uygulamalarını ve/veya Netflix, Disney Plus, Amazon Video gibi akış hizmetlerini kullanıyorsanız, mutlaka TV'nizle uyum içerisinde çalışacak bir soundbar düşünmelisiniz.

Tüm bu platformlar, günümüzde bir çok yayında Dolby Digital, Dolby Atmos, 5.1 Surround vb akış sunmaktalar. Dolby Digital kod çözme yeteneği ile oldukça güçlü halen gelmiş olan yeni model TV'nizi, onu destekleyen bir soundbar ile eşleştirdiğiniz zaman, TV keyfinizi de bir başka boyuta taşımış olursunuz.

Kablosuz müzik çalmanın popülaritesi ile, birçok soundbarın artık bu özelliği sunması şaşırtıcı değil. Dahili Bluetooth® özelliği ile akıllı telefonunuzdan, tabletinizden ya da Bluetooth özellikli bilgisayarınızdan kolayca müzik akışı yapmanız mümkün.

Günümüzde hemen hemen tüm soundbar'lar telefonunuzda depolanan müziğin yanı sıra en sevdiğiniz müzik akışı uygulamalarıyla (Spotify®, Apple Music, vb) kusursuz çalışır.

Bazı soundbarlar, kişisel dijital müzik kitaplığınızın yanı sıra çevrimiçi akış hizmetlerine hızlı erişim için Wi-Fi® özelliğine de sahip olur. Bu özelliğe sahip soundbar'lar sorunsuz bir şekilde müzik çalabilmeniz için çok odalı bir ses sistem kurmanıza izin veren Play-Fi gibi Wi-Fi tabanlı kablosuz ses sistemlerini içerir.

Birçok soundbarın USB girişi de bulunmaktadır. Böylece en sevdiğiniz şarkıları bir flash sürücüye yükleyebilir, ses barınızın üzerinde takılı bırakabilir ve istediğiniz zaman dinleyebilirsiniz.

Soundbar seçerken, TV'niz ve diğer bileşenler için doğru bağlantılara sahip olanı tercih ettiğinizden emin olun. Sisteminize bir soundbar bağlamanın iki temel yolu vardır. En yaygın yol, TV'nizi bir geçiş merkezi olarak kullanmaktır: Blu-ray oynatıcınızı, kablo veya uydu kutunuzu ve oyun konsolunuzu TV'nize bağlarsınız, ardından sesi TV'nizden ses çubuğuna gönderirsiniz.

Bu, TV'nizdeki girişleri değiştirdiğinizde ses ve video sinyallerini aynı anda değiştirmenizi sağlayan temel bir yaklaşımdır. Tipik olarak, bunu sağlayan kaynaklar ile surround sesin keyfini çıkarabilmek için TV'niz ile soundbarınız arasında dijital bir ses bağlantısı(optik veya HDMI) kurarsınız. TV'nizi 201 ya da sonrasında satın aldıysanız, bu, özellikle iyi bir bağlantı şeklidir.

2015 öncesi modellerde TV'ler sesi iki kanallı bir PCM sinyaline dönüştürürdü. Bu, soundbarlarla hala çalınabilen ve kulağa hoş gelen, ancak surround değil, stereo bir ses üretir.

Bu arada, ekranda görüntü varken, bağlı bir kaynaktan ses alamıyorsanız, bu sorunun cevabı genellikle ses ayarları ile ilgili olur; TV'nizin menüsüne gidin ve ses ayarlarından PCM veya Dolby Digital tercihlerini kontrol edin.

Her HD TV ve 4K TV'nin optik bir dijital çıkışı vardır ve neredeyse her soundbar da aynı şekildedir. Bu bağlantı, TV'nizden soundbara yüksek kaliteli ses aktarmanın bir yolu olarak, HDMI'dan sonra ikinci sırada yer alır.

HDMI'dan bahsetmişken, giderek artan sayıda soundbar, HDMI bağlantıları içerir; bu, Blu-ray oynatıcınızı veya yüksek çözünürlüklü medya oynatıcınızı doğrudan ses çubuğuna bağlayabileceğiniz anlamına gelir.

Soundbarınız bağlanıp kurulduktan sonra, sesini kontrol etmek için genellikle TV uzaktan kumandanızı kullanabilirsiniz. Çoğu TV ve kablolu veya uydu uzaktan kumandası, bir soundbarı kontrol edecek şekilde programlanabilir veya soundbar, TV'nizin komutlarını öğrenebilir. Çoğu soundbar, en azından temel bir uzaktan kumanda içerir ve genellikle akıllı telefonunuzu veya tabletinizi uzaktan kumanda olarak kullanmanıza izin veren ücretsiz uzaktan kumanda uygulamalarına sahip olur.

Başlangıçta Televizyonların ürettiği vasat ses performansına bir tepki olarak geliştirilen soundbar'lar, kullanıcı dostu bir performans, rahatlık ve çok daha doyurucu bir ses performansı sağlayarak, zaman içinde günlük yaşamlarımızın çok tercih edilen birer parçası haline geldiler.

Günümüzde, bir çok model arasında herkes tercihlerine ve bütçesine uygun bir soundbar çözümü bulabilmektedir.

Sadece TV'nizin hoparlörlerinden daha yüksek ve daha dolgun bir ses elde etmek oldukça heyecan vericidir, ancak çoğu soundbarın yetenekleri arasında birkaç başka ses özelliği daha vardır. Oyuncuların sesleri, daha büyük ve daha iyi hoparlörler sayesinde doğal olarak çok daha net duyulacaktır, ancak birçok soundbar, sisteme, sesleri daha yüksek hale getiren ve onları miksajda öne çıkaran diyalog geliştirme özellikleri ekler.


Ve muhtemelen hepimizin deneyimlediği bir şey daha var: Rahat bir ses seviyesinde TV izlerken, araya bir reklam geldiğinde aniden kanepeden fırlamak. Çoğu soundbar artık, reklamların, izlemekte olduğumuz ana içerikten daha yüksek ses çıkarmamasını sağlayan teknolojiyi içeriyor. Diğer bir ortak özellik, programdaki ses artışlarını azaltan ve yakındaki bir odada uyuyan birini rahatsız etme olasılığınızı azaltan "gece geç saatlerde" modudur.

Daha iyinin peşindeyseniz, sizleri deneyim mağazalarımıza bekliyoruz.

Hifilife, sizleri sadece ilginizi çeken ürünler ile değil, kusursuz sesi deneyimlemenize yardımcı olacak ses teknolojileri konusundaki uzman ekibiyle ağırlıyor.

Müzik ve ses tutkunları; Bang & Olufsen markasının dünyaca ünlü zamansız tasarımlarını, Focal, Sennheiser markalarının mükemmeliyetçi High-End kulaklıklarını, Klipsch’in efsanevi Heritage serisini, mühendislik harikası KEF hoparlörleri ve daha birçok ses harikasını Bang & Olufsen I Hifilife Mağazalarımızda inceleyebiliyor.

Pzt - Pz: 10:00am - 10:00pm

Bang & Olufsen I Hifilife Akasya: 0538 013 0259

Bang & Olufsen I Hifilife Kanyon: 0531 080 8045

BİZE SORUN

Sorularınız hakkında Müşteri İlişkileri ekibimize danışmak için 444 0 794’dan bize ulaşabilir veya aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

B&O Hifilife Akasya

Akasya Avm, 1. Kat, Çeçen Sok. No:361, 34660, Acıbadem/İstanbul

Telefon: 0538 013 0259

e-posta: info@hifilife.com

B&O Hifilife Kanyon

Kanyon Avm, -2. Kat, Büyükdere Cad., No: 18F, 34394, Şişli/İstanbul

Telefon: 0531 080 8045

e-posta: info@hifilife.com

Mağazamızda arama yapın.

Sık aranan