Son 10 Yılın En İyi Hoparlörü: KEF LS50 Wireless

Image result for kef ls 50 wireless lifestyle

Son 10 Yılın En İyi Hoparlörü Seçilen KEF LS 50 Wireless'i İnceledik

Hi-Fi kelimesi "High" ve "Fidelity" (Yüksek Sadakat) kelimesinin kısaltılması ile oluşan ve günümüzde ses, görüntü ve diğer birçok alanda bir ürünün kalitesini anlatmak için kullanılan bu tabir ürün satın alırken belirli bir kaliteyi alacağınızın da garantisi oluyor.

Hifilife olarak bizim de markamızın oluşturulma temellerine yön veren bu tabire en iyi şekilde uyan ürünlerden birini inceleyeceğiz bugün. KEF markasının LS 50 Wireless modeli aktif bluetooth hoparlörü bugünkü ilgi odağımız. 

KEF Kimdir?

Hoparlör dünyasında dünyanın en önemli 5, İngiltere'nin de 3 markasından biri olan KEF, İngiltere temelli bir akustik / ses firması. Kent Engineering & Faundry kelimelerinin kısaltması olarak İngiltere'nin Kent şehrinde Raymond Cooke ile doğan ve tüm dünyaya kalitesini yaymış olan KEF, 2018 itibariyle GP Acoustics çatısı altında faaliyetlerine devam ediyor.

KEF'i diğer birçok markadan ayıran şeylerin başında geliştirdikleri patentli birçok teknoloji gelmektedir. Endüstri standardı diyebileceğimiz teknolojilerin marka ve ürünlere adaptasyonundan ziyade kendi teknolojilerini yaratmayı seven KEF bu sebeple hiçbir hoparlörden alamayacağınız üstün gerçekçilikte bir ses performansı sunar.

Image result for kent engineering & foundryImage result for kent engineering & foundry

Ufak bir KEF bilgilendirmesinden sonra şimdi ürün incelememize geçelim.

İlk Bakış

KEF LS 50 Wireless boyutları itibariyle kahverengi standart bir koli şeklinde gelmekte. Kutunun üzerinde seri bilgileri, modeli, ürün kodu gibi standart bilgilere ulaşmak mümkün.

Kutuyu taşıması biraz zor. İki hoparlörün de ağır olduklarını buradan anlamak mümkün. Hoparlörler 7.2 kg ağırlığındalar. Oldukça sağlam ve güçlü bir hoparlör olduğunu aslında bu ağırlıktan anlayabilirsiniz.

Kutu İçeriği:

1 adet KEF LS50 Wireless
1 adet Kumanda
2 adet Güç Kablosu
1 adet kısa CAT6 Hoparlör Arası Kablo
1 adet uzun CAT6 Hoparlör Arası Kablo
1 adet Hızlı Kullanım Kılavuzu ve diğer belgeler

 

Tasarım ve Kullanım:

KEF LS50 Wireless'ın bu kadar tercih edilen ve beğenilen hoparlörlerden biri olmasının sebeplerinden biri kesinlikle tasarımı diyebiliriz. Bir raf tipi (Shelf Spk) hoparlör olan LS50 Wireless sağlam ve premium his veren bir dokunma hissine sahip. Göze inanılmaz derecede şık gelen bir tasarım konsepti var. Bazı hoparlörler her ne kadar iyi ses performansı sunsa da bilgisayarların yanı başında duran o standart stereo hoparlör görüntüsünden bir türlü kurtulamıyor. Ancak KEF LS 50 Wireless tasarım bir hoparlör olduğunu sonuna kadar size kanıtlıyor.

Parlak Beyaz, Koyu Titanyum, Parlak Siyah renklerinde standart üretime sahip olan hoparlör bir de Nocturne denilen özel bir seri ile kullanıcı karşısına çıkıyor.

KEF LS50 Wireless aktif bir hoparlör. Yani kendi başına çalışmasını sağlayacak olan bir amplifikatör içinde gömülü olarak mevcut.

Hoparlör "Master/Slave" şeklinde çalışıyor. Yani hoparlörlerden birbirine bağlandığında bir tanesi ses çıkışını sağlamasının yanında aynı zamanda yönetici ve işlemleri gerçekleştiren mekanizmanın olduğu (Master), diğeri ise sadece ses çıkışı sağlayan hoparlör. (Slave)

Ses Kalitesi:

Yazıyı yazarken büyük bir zevkle kaleme almamızı sağlayan kısma geldik. O eşsiz gerçeklikte ve netlikte olan ses kalitesine...

Hiç kuşkusuz KEF LS 50 Wireless odyofil olsun ya da olmasın tüm kulakların fark edeceği muazzamlıkta bir ses performansına sahip. Hoparlörü bir değil belki üç belki dört adım öteye götüren şey doğal ses karakteri. Kulağınız o kader doğal, gerçek bir ses duyuyor ki dinlediğinizde kafanızda oluşan "Sanki karşımda çalıyorlar" imajı gözlerinizin önüne kadar düşüyor.

Image result for kef ls50 wireless

Bunun sebebi ise hoparlörün içinde yer alan teknolojiler bütünü. Öncelikle hoparlörde KEF'in patentli sürücü teknolojisi olan Uni-Q mevcut. Ayrıntısına özellikler kısmında gereceğiz. Ek olarak 192kHz/24bit kalitesinde yüksek çözünürlük sunan DAC ve DSP (Digital Signal Processing) katı ses kalitesini bu denli iyi yapan diğer etmenler.

Hoparlörün en güzel yanlarından biri ses yüksekliği artsa bile ses kalitesinde herhangi bir bozulma (Distortion) olmaması. Bu arada ses yüksekliği demişken hoparlörün 200 Watt ses çıkış gücü var. Birçok odaya yetecek güçte ve hacimde ses çıkışı sağlıyor diyebiliriz.

Dinlediğimiz Şarkılar:

The XX - Intro
The Weeknd - Starboy
Bette Midler - The Rose
Bon Jovi - Bed of Roses
Sepalot Quartet - Tacole
Gregory Porter - Smile

Özellikler:

Uni-Q Sürücü Yapısı:

KEF'in patentli ve sadece kendi hoparlörlerinde kullanıdı Uni-Q teknolojisi KEF'in ses kalitesi noktasında onu zirveye taşıyan ilk etken.

Peki Uni-Q teknolojisi nedir? Geleneksel hoparlör yapımında tweeter ve woofer dediğimiz seslerin belli frekanslarını çıkarmayı sağlayan parçalar kullanılır.

Woofer çoğunlukla düşük (Bass) ya da düşük ve orta frekanstaki sesleri (bass ve mid) oluşturmaktan sorumludur. 

Tweeter ise yüksek frekanslı (Hi) seslerin oluşturulmasından ve bu frekansların tüm odaya iyi bir şekilde dağıldığından sorumludur.

Ancak kulaklarımız sesleri bir bütün olarak ele alır ve sesler tekil olarak kulağımıza ulaşır ve bu gerçeklik noktasında kulağın ayırt edebileceği bir durum yaratır. Dolayısıyla bir hoparlörün sesleri farklı noktalardan oluşturup iletiyor olması gerçeklik ve doğallık konusunda bir fark oluşturmaktadır.

KEF'in patentli teknolojisi olan Uni-Q ise Tweeter ve Woofer'ın tek bir düzlemde durmasını ve seslerin tek bir yapı üzerinden iletmeyi sağlar. Bu teknoloji sayesinde KEF LS 50 Wireless ile bir şeyler dinlediğinizde gerçeklik ve doğallığı başka hiçbir hoparlör markasının veremeyeceği şekilde elde edersiniz.

 

Bağlantı ve Kodekler:

KEF LS50 Wireless'ı öne çıkaran en önemli özelliklerden birisi bağlantı seçeneklerinin çok çeşitli olmasıdır.

Kablosuz Bağlantı:

KEF LS50 Wireless'ta Wifi ve Bluetooth olarak iki kablosuz bağlantı seçeneği mevcut. Eğer LS50 Wireless'i ağınıza bağlamak isterseniz Wi-Fi üzerinden bunu gerçekleştirebilirsiniz. 

Bununla beraber standart bluetooth bağlantısıyla da istediğiniz içeriği kablosuz olarak bluetooth hoparlörünüze gönderebilirsiniz.

Bluetooth bağlantıdayken ses iletiminin en iyi şekilde yapılması için aptX kodeğine de sahiptir.

Kablolu Bağlantılar:

KEF LS50 Wireless kablolu olarak da her ortamda kullanılabileceğiniz

  • RCA
  • Optik
  • Network (Ağa bağlanmak için)
  • USB

bağlantılarının yanında, oldukça iyi bir bass performansı sunsa da harici subwoofer bağlanabilmesi için Subwoofer girişi, ve PC girişi sunulmaktadır.

Image result for kef ls50 wireless

Sonuç:

KEF LS50 Wireless bugüne kadar dinlediğimiz en iyi hoparlörlerden biri kesinlikle. Özellikle bu kadar küçük boyutta ve raf tipi bir hoparlör olarak gerçekten beklentinizden çok daha yüksek bir performans sunmakta. Hatta dinleyen herkesten aynı tepkiyi aldığımızı net bir şekilde söyleyebiliriz.

Fiyatı kontrol ettiğimiz zaman Avrupa fiyatları ile aynı olduğu da gözükmekte. Bu tarz pahaca yüksek ürünlerin teknik servis ve hizmeti için 24 saat boyunca ulaşabileceğiniz ve kısa sürede yanıt alabileceğiniz bir yer olması büyük bir avantaj.

Bir sonraki yazımızda KEF LSX modelini inceleyeceğiz.

Hifilife İnceleme Ekibi

Mağazamızda arama yapın.